poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Lis Rudy

Postanowiłam opisać dokładniej pare ras lisów. Dziś niestety krótko.  A oto nasz pierwszy lisek:

Lis Rudy


Tryb życia:

Aktywny po zmroku i w nocy, ale zachowania te mogą się zmieniać w zależności od sytuacji. W biegu może osiągać szybkość 40 km/h. W wysokiej trawie wyskakuje w górę, by móc się rozejrzeć. Żyje samotniczo lub w parach łączących się na całe życie lub tylko na czas rozrodu. Zajmuje rewir o wielkości od 1-10 km². Swoje terytorium znakuje moczem. Czasem obserwuje się rodziny lisie zorganizowane haremowo, z samcem i kilkoma samicami, przy czym miot daje tylko samica α czyli dominująca; u pozostałych dochodzi do zahamowania rui.

Siedlisko:

Zwierzę o wielkim zróżnicowaniu preferencji środowiskowych; żyje w tundrze , lasach liściastych i iglastych, na pustyniach i w górach. Spotykany na obszarach rolniczych i w miastach.

Rozród:
(małe liski rodzą się brązowe słodkie nieprawdaż? <3 )

Dojrzałość płciową osiągają lisy pod koniec 1 roku życia. Okres godowy przypada na styczeń-luty, ciąża trwa około 51-54 dni, w miocie najczęściej 4-6 młodych, które rodzą się wczesną wiosną ślepe i głuche, z ciemnym wełnistym futrem; samiec pomaga w wychowaniu przynosząc upolowane zwierzęta. Młode ssą do 8 tygodnia, samodzielność osiągają po 3-5 miesiącach.

Status:

Lis należy do gatunków znakomicie znoszących presję ze strony człowieka. Nawet populacje prześladowane ze względu na futro lub dziesiątkowane przenoszoną wściekliznę, szybko się odradzają. Nie jest zagrożony wyginięciem.

  • Lis zajmuje ważne miejsce w kulturze europejskiej i kulturze rodowitych mieszkańców Ameryki Północnej; w obu tych regionach jest tradycyjnie symbolem przebiegłości.
  • Na Litwie lisa, który miał ciemną pręgę wzdłuż grzbietu, i drugą pod kątem prostym na barkach, nazywano krzyżakiem. Odpowiednik tej nazwy jest też spotykany w innych językach (ang. cross fox).


  • Ciekawostki:

    1.  Jak rozróżnić samca od samicy?
    Samce charakteryzują się m.in. dłuższymi kłami i są o 15%- 20% lżejsze

    2. Najstarsze szczątki lisa Rudego  znaleziono na Węgrzech i datowano na około na 3,4-1,8 mln  lat.

    3. Poza okresem rozrodczym lis preferuje raczej przebywanie na otwartych terenach.

    P.s: Bardzo ale to bardzo proszę o komentarze <3


    2 komentarze:

    1. Ciekawa notka~
      U mnie często sobie chodzą po podwórku lub polu. Ah mieszkanie na wsi♥
      Ostatnio jak szłam polną drogą to taki przebiegł mi pod nogami, że się prawie przewróciłam i znikł w zbożu, a za kilka sekund następny. No przewrócić mnie chciały XD

      OdpowiedzUsuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      OdpowiedzUsuń